کد خبر : 2984
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 مرداد 1402 - 14:20

خلاقیت و نوآوری فجری ها باعث صرفه جویی میلیاردی شد

خلاقیت و نوآوری فجری ها باعث صرفه جویی میلیاردی شد
واحد آب ناحیه 1 شرکت فجر انرژی علاوه بر استفاده مجدد از آب دور ریز، از ممبران های مستعمل نیز استفاده مجدد کرده و باعث صرفه جویی 390 میلیاردی و کاهش استفاده از مواد شیمیایی شده است.

آب مایه حیات است و برای انسان یک نیازی حیاتی به شمار می رود؛ در کنار این موضوع آب به عنوان یکی از اساسی ترین نیاز های صنعت شناخته می شود. با گذشت زمان و گسترش صنعت و همچنین بروز تغییرات اقلیمی،  نیاز به آب افزایش یافته و این موضوع بحران های آبی در دنیا ایجاد کرده است.

شرکت فجر انرژی خلیج فارس به عنوان تنها تولید کننده متمرکز سرویس های حیاتی منطقه، آب های صنعتی مورد نیاز صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را تامین می کند. این شرکت با بهره گیری از چندین فرآیند، آب خام دریافتی از رودخانه کارون را برای مصارف متعددی آماده می کند؛ 

در سالیان اخیر با توسعه صنعت و افزایش مشتریان منطقه، نیاز به آب بیشتر شده، از طرفی تغییرات اقلیمی و وقوع پدیده خشکسالی باعث کاهش منابع آب شده است، بنابراین این شرکت با اجرای طرح ها و پروژه های دانش محور و خلاقانه، همواره در حال کاهش مصرف آب با اصلاح فرآیند و افزایش بهره وری از تجهیزات تولیدی بوده است. عمده این طرح ها توسط کارکنان این شرکت در نظام خلاقیت و نوآوری (نظام پیشنهادات) مطرح شده و به اجرا شده است.

یکی از این طرح ها، استفاده مجدد از ممبران های مستعمل با عمر بالا ( بیش از ۸ سال) در فرآیند اسمز معکوس است که باعث کاهش دورریز آب و صرفه جویی ۳۹۰ میلیارد ریالی در واحد تصفیه آب ناحیه ۱ شده است.

در این طرح آب اسمز معکوس تولیدی بلوک‌های RO برای کاهش مجدد هدایت الکتریکی (کنداکت یا میزان یون) وارد بلوک‌های حاوی ممبران های مستعمل می شود، در این فرایند کنداکت آب از ۸۰ به ۵ میکروزیمنس بر سانتیمتر کاهش پیدا می کند، این آب همراه آب تولیدی سایر بلوک‌های RO (ممبرانهای با کارآیی مناسب) به مخزن ذخیره آب RO وارد شده و هدایت الکتریکی مخلوط نهایی آب از ۸۰ به ۵۵ میکروزیمنس بر سانتیمتر کاهش می یابد.

از دیگر طرح های عبور آب RO از بلوک های مستعمل، انتقال مستقیم آب تولیدی آنها با کنداکت ۵ میکروزیمنس بر سانتیمتر بعنوان خوراک واحد تولید آب DM (آب بدون املاح) است. این آب با جایگزی بجای آب RO تولیدی بلوک های عادی واحد وارد فیلتر های رزینی تولید آب DM شده، باعث افزایش عمر رزین ها و کاهش تناوب احیائ فیلترهای تولید آب DM، و به طبع آن کاهش چشمگیر مواد شیمیایی مصرفی ( اسید سولفوریک و سود ) و کاهش آب دور ریز، می شود.

اجرای پروژه مذکور فقط در بخش تولید آب DM واحد آب ناحیه۱ طی شش ماه گذشته، باعث شده تعداد احیائ فیلترهای رزینی، ۹۲ درصد کاهش یافته، همچنین کاهش ۵۲ درصدی در مصرف اسید سولفوریک و ۷۷ درصدی در مصرف کاستیک شده که در کنارحمایت از محیط زیست، صرفه جویی ۳۹۰ میلیارد ریالی به همراه داشته است. 

این طرح در واحد آب ناحیه ۲ نیز اجرا شده و پیش بینی می شود که این طرح در طی یک سال موجب صرفه جویی ۱۰۰۰ میلیاردی نیز شود.

شرکت فجر انرژی خلیج فارس در طول سال های گذشته پروژه های متعددی برای صرفه جویی در مصرف آب و افزایش بهره وری از تجهیزات اجرا کرده که عمده این پروژه توسط کارکنان این شرکت در نظام خلاقیت نوآوری (نظام پیشنهادات) مطرح شده اند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.