کد خبر : 1966
تاریخ انتشار : پنجشنبه 6 بهمن 1401 - 22:28

عملکرد قابل توجه مجتمع بندرامام خمینی(ره) به مثابه شاهرگ حیاتی اقتصادی کشور در حوزه پدافند غیرعامل

عملکرد قابل توجه مجتمع بندرامام خمینی(ره) به مثابه شاهرگ حیاتی اقتصادی کشور در حوزه پدافند غیرعامل
سرپرست معاونت فی و زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور در رأس هیأتی مرکب از مدیرکل حوزه راه و شهرسازی این سازمان و رئیس اداره پدافند غیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در دیدار با بهروز آقائی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، ضمن بررسی تازه‌ترین اقدامات و دستاورهای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)، باور مدیریتی به مقوله پدافند غیرعامل را که در اقدامات و فعالیت‌های این بندر تجلی یافته است، مشهود و محسوس عنوان کرد.


به گزارش ماه‌خبر، مصطفی طرزی سرپرست معاونت فنی و زیربنایی در جریان سفر خود به منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)، ضمن دیدار با بهروز آقائی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و جمعی از اعضای شورای این اداره کل با اشاره به اهمیت باور مدیریتی به پدافند غیرعامل، مجموعه اقدمات و فعالیت‌ها در مجتمع بندری امام خمینی(ره) را مؤید آن دانست.
طرزی در ادامه با اشاره به اهمیت منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی(ره) در زنجیره لجستیک انواع کالا و تأثیر مهم آن در تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و همچنین برنامه‌ریزی دشمن برای تحت تأثیر قراردادن منابع حیاتی کشور، بر لزوم احصای آسیب‌پذیری‌ها، شناسایی انواع تهدیدات، خطرات، رفع نقاط آسیب‌پذیری و تهدیدها از طریق به‌روزرسانی‌های مستمر و عمل به شیوه‌نامه‌های ابلاغی تأکید کرد.
وی همچنین هم‌افزایی برای مقابله با چالش‌هایی که می‌تواند مشکلاتی برای استمرار مبادلات بازرگانی و منافع اقتصادی کشور ایجاد کند، از اهداف این سفر عنوان کرد.
در جریان این نشست سید احمد فراستی مدیرکل راه و شهرسازی سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به سابقه مجتمع بندری امام خمینی(ره) در برگزاری ادواری رزمایش‌های تخصصی با رویکرد پدافند، اظهار داشت: برگزاری این رزمایش‌ها یکی از الزاماتی است که همواره مورد تأکید بوده است.
فراستی کاهش ریسک‌ها به لحاظ نگهداری و انباشت کالاهای خطرناک را از دیگر الزمات برشمرد و بر تسریع در انتقال آنها از اماکن نگهداری در بندر به مقاصد مصرف تأکید کرد.
وی با اشاره به اجرای طرح استمرار کارکرد (BCP) به مثابه اصلی حیاتی که آثار اجرای آن بالندگی و پیشرفت کشور را به دنبال خواهد داشت، گفت: می‌باید با هم‌افزایی با صنایع همجوار و بهره‌گیری از امکانات و تخصص ارگان‌های همکار و ایجاد مراکز مشترک، آمادگی خود را در مقابله با بحران‌ها افزایش داده و خسارات را به حداقل رساند.
مدیرکل حوزه راه و شهرسازی سازمان پدافند غیرعامل کشور صیانت از زیرساخت‌های حیاتی در این بندر بزرگ تجاری به لحاظ وجود کانال دسترسی دریایی، تجهیزات استراتژیک و کالاها که سرمایه ملی کشور هستند، به همراه اتخاذ و پیش‌بینی طرح‌ها و راهکاری جایگزین را از جمله این الزامات عنوان کرد.
در این نشست بهروز آقائی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ضمن برشمردن جایگاه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) به تردد انواع کالای خطرناک، تخلیه و بارگیری انواع کالای نفتی، تامین سهم قابل توجهی از کالاهای اساسی و همجواری با صنایع بزرگ پتروشیمی کشور، بر لزوم تمهید امنیت آن تأکید کرده و خاطر نشان کرد عمده تصمیم‌سازی‌ها و برنامه‌ریزی ها در قالب سه کمیته مختلف با رویکرد امنیت با حضور سطوح مختلف مدیریتی استانی و منطقه‌ای و کارشناسی اتخاذ می‌شود.
آقائی در این نشست با اشاره به ضرورت آغاز مطالعات احداث بندر بزرگ خلیج فارس و اهمیت آن در رقابت‌پذیری با بنادر منطقه به لحاظ ایفای نقش برای جذب کالا، کشتی و تأمین منافع اقتصادی کشور، توجه و پیگیری برای تحقق احداث آن را واجد اهمیت برشمرد.
وی همچنین لزوم توسعه خطوط ریلی و افزایش سرعت سیر برای انتقال سریعتر، ایمن‌تر و ارزان‌تر کالا به مبادی مصرف، اصلاح نرخ تعرفه‌های انبارداری به ویژه در حوزه کالای خطرناک، تقویت و توسعه اپراتورهای توانمند و متخصص در این حوزه و جانمایی برای پایانه حمل و نقل در فاصله سی کیلومتری از مجتمع بندری امام خمینی(ره) را از جمله مواردی برشمرد که می‌باید در حوزه پدافند غیر عامل به آن توجه شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.