وقتی ترنج و نارنج ایثار می کنند/کاظم وفادر شوشتری: کار کودک تخصص می خواهد

تبلیغات
  • اخرین اخبار
  • خوزستان
  • ماهشهر
دیگه چه خبر؟
پربازدید

ترنج و نارنج اسم تئاتر موزیکال و کودکانه ای است که در این ایام سرد، همشهری های ماهشهری را زیر سقف سالن آوینی دور هم جمع می کند.تئاتری که شاید کودکانه باشد اما در خود مفهومی بزرگ چون ایثار و از خودگذشتن را بر دارد.

وقتی ترنج و نارنج ایثار می کنند/کاظم وفادر شوشتری: کار کودک تخصص می خواهد
به گزارش ماه خبر،کاظم وفادار شوشتری که عموی تئاتری های شهر است؛ کارگردانی تئاتر ترنج و نارنج را بر عهده گرفته تا ساعاتی کودکان را مخاطب خود قرار دهد.
فرصت کوتاهی برای گفتگویبا کاظم وفادار را در خصوص این اثر فراهم آمد در کنار هم با این اثر بیشتر آشنا شویم.

کاظم وفادار گفتگوی خود را در خصوص چگونگی تمرینات این اثر اینگونه آغاز کرد و گفت:
حدود ۲ ماه است که ۲ گروه به صورت همزمان تمرین ها رو آغاز کرده اند بطوری که اگر روزی ۴ سانس اجرا داشته باشیم، بین هر دو گروه تقسیم می شود و در این بین استقبال هم خوب بوده و نظرات ثبت شده در خصوص این تئاتر نشان از ارتباط خوب مخاطبین بوده است.
این کارگردان پیشکسوت پیام این تئاتر موزیکال کودکانه را مفهومی عمیق توصیف کرد و تشریح کرد:
پیام این تئاتر برای مخاطبین کودک خود، ایثار در مقابل خالق، پدر و مادر است. نمایشی که بچه های ۵،۶ ساله با آن ارتباط بر قرار می کنند.

وفادار شوشتری تئاتر ترنج و تارنج ۱۵ امین اثر کودک خود معرفی کرد و در خصوص لزوم ورود به عرصه کودک و نوجوان پاسخ داد:
کار سینما و تئاتر برای کودکان لازم هست چرا که مثل یک بیمار که از خوردن برخی مواد منع می شود و می پرسد پس چه چیزی بخورم؟ کودکان نیز وقتی از تماشای فیلم های بی محتوای غربی و ناسازگار با فرهنگمان منع می شوند باید در پاسخ به این نیاز، ما باید ارائه محتوا داشته باشیم تا جوابگوی کودکان باشیم البته من می داتم این عرصه سختی های بسیار دارد ولی هنرمندان باید ورود کنند و زحمت بکشند تا نیازهای این نسل آینده و خوانواده ها بر طرف شود.
وی در ادامه تفاوت کار کودک و بزرگسال را بسیار تخصصی دانست و توضیح داد:
کار کودک تخصص کار خودش را دارد و باید نسبت به روانشناسی آگاه بود. باید بدانیم کودک چه جیزی نیاز دارد، چه رنگ و نوری استفاده کنیم. از موسیقی شاد و کودکانه بهره برد و در دیالوگ ها مختص کودکان نوشته شود. من نیز در این تئاتر تنها نبوده ام و از کمک کارشناسان، نویسندگان و بازیگران خوب کمک بگیرم.
کاظم وفادار شوشتری در انتهای گفتگو سخت ترین بخش تئاتر کودک را نحوه برقراری ارتباط با مخاطبین کودک دانست و گفت:
بازیگرانی که کار کودک انجام می دهند باید انقدر مسلط باشند که با کودک که مخاطب آنها هستند ارتباط برقرار کنند و این ارتباط کار دشواری است که با تمرین بسیار میسر می شود.

تئاتر ترنج و نارنج، اثری موزیکال و کودکانه است که در آن ترنج و نارنج دو عروسک مینا هستند و در ادامه جسم خود را برای سلامتی مادربزرگ مینا نثار می کنند.
علاقه مندان می توانند برای مشاهده این اثر هرشب، ساعت ۱۹ در سالن شهید آوینی ( جنب هتل صدف ) شاهد هنرنمایی هنرمندان تئاتر ماهشهر باشند.
عوامل این اثر:
كارگردان : كاظم وفادار شوشتري
بايگران
نقش نارنج : محمد حيدري مهر و شايان حياطي
نقش ترنج :مهر ناز فرجي و الهه ثامري
نقش مينا : اسما بهركاني و عاطفه ديناشي
عكاس : سيد حسين موسوي و عليرضا حميد
برنامه ريز و مدير تداركات : سالم فيحاني
نور پرداز و صدا بردار : محمد رضا جوكار
مشاور كارگردان نمايش نارنج و ترنج :دانيال سياحي

تهیه و عکاس خبر:سید حسین موسوی

 

photo_2016-12-21_12-21-05 photo_2016-12-21_12-21-08 photo_2016-12-21_12-21-12 photo_2016-12-21_12-21-14 photo_2016-12-21_12-21-20 photo_2016-12-21_12-21-23


تاریخ انتشار:۰۱ دی ۱۳۹۵